Drukuj

Ludzie z Marsa – Mars

Mars jest obecny na polskim rynku od 1992 r. To jedna z największych i najszybciej rozwijających się firm FMCG oraz jeden z najbardziej pożądanych pracodawców w Polsce. Mars jest prywatną firmą rodzinną z bogatą historią, oferującą najbardziej znane marki na świecie m.in.: M&M’s®, Snickers®, Mars®, Orbit®, Skittles®, Pedigree®, Whiskas®, Royal Canin®, Uncle Ben’s®. Firma umożliwia rozwój w różnych obszarach biznesowych (wyroby czekoladowe, karmy dla zwierząt, gumy do żucia i cukierki, dania gotowe, usługi finansowe) i w różnych działach (marketing, sprzedaż, finanse, inżynieria, produkcja, logistyka, zakupy, HR, badania i rozwój oraz żywienie zwierząt). Mars zapewnia międzynarodowe środowisko pracy i daje możliwość podejmowania wyzwań zawodowych w różnych miejscach w Polsce i za granicą.

Mars w Polsce to 3 organizacje: Mars Polska, Wrigley Poland i Royal Canin Polska, które zlokalizowane są w Sochaczewie, Warszawie, Poznaniu i Niepołomicach k. Krakowa. Mars w Polsce łącznie zatrudnia ponad 2500 pracowników. Firma stara się przyciągnąć najzdolniejszych ludzi, od których oczekuje zaangażowania i realizacji zamierzonych celów, a jednocześnie obdarza ich zaufaniem i zapewnia im dużo swobody w działaniu.

Mars prowadzi swoją działalność, respektując pięć zasad: jakość, odpowiedzialność, wzajemność, wydajność i wolność. To one stoją za sukcesami firmy, pozwalają jej pozostać sobą w czasach wzrostu i jednoznacznie określają sposób postępowania w obliczu wyzwań i dylematów. Mają też wpływ na to, jakim miejscem pracy jest firma. Kultura organizacyjna Marsa opiera się na zasadzie egalitaryzmu i otwartości. Osoby tu zatrudnione nazywają się współpracownikami, gdyż zgodnie z filozofią Marsa każdy zatrudniony powinien traktować firmę jak część własnego biznesu. Jednym z priorytetów biznesowych jest budowanie zaangażowania współpracowników poprzez kształtowanie środowiska pracy, które zapewnia wsparcie każdej zatrudnionej osobie w osiąganiu wyznaczonych celów i budowaniu ambitnej ścieżki zawodowej. Mars poszukuje prawdziwych liderów, którzy realizują samodzielne i niezależne projekty. Firma kładzie duży nacisk na rozwój kompetencji przywódczych.

W atmosferze zaufania

Pracownikom, których charakter pracy na to pozwala, Mars oferuje elastyczny czas pracy. Oznacza to dowolne kształtowanie godzin obecności w biurze z zastrzeżeniem, że trzeba być na stanowisku od 10:00 do 15:00 i przepracować 40 godzin tygodniowo. – Jest to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla młodych rodziców – mówi Ewa Sękowska, dyrektor HR Mars Petcare w firmie Mars Polska. Pracownicy mają też możliwość wykonywania pracy z domu. – Ufamy ludziom i powierzamy im dużą odpowiedzialność, oczekujemy jednak, że będą osiągać zamierzone cele – dodaje Sękowska.

Dla ciała i ducha

Ważnym elementem polityki work-life balance w Marsie jest zapewnienie pracownikom możliwości aktywnego wypoczynku. W kompleksie biurowo-fabrycznym w Sochaczewie Mars oferuje dostęp do siłowni i sali fitness. Pracownicy mogą brać udział w zajęciach gimnastycznych (np. zumba, pilates), które odbywają się przed pracą lub po godzinach pracy. W Sochaczewie Mars ma własne boisko piłkarskie, w firmie działa ponadto drużyna piłki nożnej, organizowane są turnieje sportowe z udziałem pracowników. Mars oferuje także dofinansowanie kart MultiSport.

Ważnym elementem polityki Marsa jest dbałość o zdrowie pracowników. W Sochaczewie na terenie firmy działa lokalny oddział Medicoveru dostępny wyłącznie dla pracowników Marsa. Wszyscy zatrudnieni są objęci bezpłatnym ubezpieczeniem medycznym. Pracownicy Marsa uczestniczą także w wielu prozdrowotnych akcjach profilaktycznych (np. badania mammograficzne, badania gęstości kości, diagnoza chorób krążenia) oraz są zachęcani do kształtowania dobrych nawyków żywieniowych. Codziennie czekają na nich w pracy porcje świeżych warzyw. Firma pokrywa też 50% kosztów posiłków dostępnych dla pracowników w firmowych stołówkach.

Komfortowe warunki pracy

Oparta na egalitaryzmie kultura Marsa znajduje odzwierciedlenie w sposobie aranżacji biura. Wszyscy pracownicy, bez względu na stanowisko, siedzą razem w tzw. open space’ach. Przestrzeń biurowa jest jednak urządzona tak, by zapewnić ludziom komfort pracy i utrzymać niski poziom hałasu. Firma zainwestowała m.in. w specjalne wyciszające wykładziny w swoim warszawskim biurze oraz wyciszające panele sufitowe w biurze w Sochaczewie, zainstalowała też „budki” telefoniczne. Pracownicy mogą w nich prowadzić dłuższe rozmowy, nie przeszkadzając kolegom. Biura Marsa urządzone są zgodnie z zasadami ergonomii. W Warszawie i Sochaczewie pracownicy mają biurka o regulowanej wysokości, mogą też korzystać z piłek do siedzenia oraz zestawów słuchawkowych do dłuższych telekonferencji. Firma dba również o komfort kobiet w ciąży – zapewnia im specjalne torby na kółkach na laptopa, a w kompleksie biurowo-fabrycznym w Sochaczewie oferuje dogodnie położone miejsca parkingowe. – Dokładamy starań, aby zapewnić komfortowe warunki pracy, gdyż wiemy, że w takim środowisku pracuje się efektywniej i w lepszej atmosferze – komentuje Ewa Sękowska.

Biurowa przestrzeń Marsa pozwala także w trakcie przerw w pracy spędzić czas w mniej formalnej atmosferze. W Sochaczewie znajdują się kanapy i piłkarzyki, jest też możliwość zaczerpnięcia świeżego powietrza w czasie spaceru lub ćwiczeń na ścieżce zdrowia. W należącym do firmy lesie jest altana z Wi-Fi.

A może nad morze?

W Marsie funkcjonuje również innowacyjne, choć wciąż mało rozpowszechnione w Polsce rozwiązanie polegające na umożliwieniu pracownikom korzystania z dłuższego bezpłatnego urlopu z gwarancją powrotu do pracy (tzw. sabbatical). Osoby z 7-letnim stażem pracy mogą skorzystać z 6-miesięcznego urlopu, a pracownicy związani z firmą od co najmniej 10 lat mogą zrobić sobie roczną przerwę. To doskonała okazja do naładowania akumulatorów, rozwijania pasji i np. wyruszenia w wymarzoną podróż dookoła świata.

Nie tylko pracą żyje człowiek

Mars zachęca do angażowania się w działania CSR i promuje społecznie odpowiedzialne postawy. W ramach godzin pracy pracownicy mogą uczestniczyć w programach wolontariackich, podejmując działania na rzecz społeczności lokalnych, środowiska czy zwierząt. W Polsce tylko w 2013 r. poświęcili na wolontariat 4 tys. godzin. – Wiele osób łączy pracę z pasją, na przykład jedna z naszych koleżanek z działu w ramach programu wolontariackiego organizuje pomoc zwierzętom w schroniskach dla bezdomnych zwierząt – mówi Katarzyna Prządka, employer branding specialist w firmie Mars Polska.

W firmie działa też globalny program Ambasadorzy z Marsa (ang. MAP – Mars Ambassador Program). W ramach MAP oraz kampanii Chroń Dziecięce Uśmiechy jeden z pracowników z Polski spędził tydzień w Chicago. Współpracował tam z Chicago Community Oral Health Forum (CCOHF).

Jesteśmy firmą rodzinną, dzięki czemu niezależnie od akcjonariuszy czy wahań na giełdzie możemy kształtować naszą działalność w zgodzie z naszymi pięcioma zasadami. Ważnym dla nas obszarem jest dbałość o środowisko naturalne, społeczności, w których działamy, i troska o zwierzęta. Chcemy, żeby stało się to jednym z priorytetów także dla naszych współpracownikówwyjaśnia Ewa Sękowska.

Poczucie bezpieczeństwa

Mars zachęca pracowników do budowania kariery w strukturach firmy przez lata. Efektem tej polityki jest niski poziom rotacji, promowanie ludzi wewnątrz organizacji i utrzymanie wysokiej motywacji. Wielu pracowników jest związanych z firmą od momentu pojawienia się Marsa w Polsce. Każdy pracownik otrzymuje dostęp do programu emerytalnego, który pozwala zatrudnionym w firmie ze spokojem myśleć o przyszłości. Pracownicy mają też zapewnione dodatkowe ubezpieczenie na życie na wypadek śmierci, trwałego uszczerbku na zdrowiu i ciężkiej choroby.

Zrównoważone proporcje

Work-life balance w Marsie nie oznacza, że pracuje się tu mało. Kultura organizacyjna firmy promuje wysoką efektywność, zaangażowanie, podejmowanie wyzwań, zdarza się więc, że pracownicy zostają w pracy po godzinach. Równocześnie jednak Mars robi wiele, by wesprzeć swoich ludzi w zachowywaniu przez nich wyważonych proporcji pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Firma stara się też przyciągać ludzi, którzy nie wymagają w pracy kontroli i osiągają ponadprzeciętne rezultaty, a także potrafią zadbać o siebie, wykorzystując oferowane przez Mars narzędzia.

Komunikacja jest potrzebna

Godzenie życia zawodowego z prywatnym jest elementem employer value proposition Marsa.
Zdajemy sobie sprawę, że równowaga między życiem zawodowym a prywatnym jest istotna dla młodego pokolenia. Dlatego od lat dbamy o tę sferę i staramy się nasze działania komunikować – wyjaśnia Katarzyna Prządka. Firma informuje na temat swojej polityki na stronie korporacyjnej www.mars.pl i stronie kariera www.marskariera.pl oraz na facebookowym profilu Ludzie z Marsa, a także poprzez Instagram. Temat ten jest również poruszany podczas cyklu warsztatów na uczelniach pt. Akademia wiedzy praktycznej przy okazji mówienia o kulturze firmy.

Mars przywiązuje jednak bardzo dużą wagę do tego, by pokazywać nie tylko rozwiązania z zakresu work-life balance, ale także to, jak realnie wygląda praca w firmie i czego oczekuje od swoich pracowników. – Staramy się zapewniać komfortowe warunki i stwarzać możliwość godzenia życia zawodowego z prywatnym. Takie połączenie pracy w wymagającym środowisku biznesowym z właściwą równowagą w życiu prywatnym ma pozytywny wpływ na każdego z nas podsumowuje Ewa Sękowska.

 

Sprawdź swój work-life balance

Poleć znajomemu

logo_ue.jpg

Niniejsza strona internetowa jest wspierana w ramach Programu Unii Europejskiej "Prawa, Równość i Obywatelstwo", w projekcie pn. "Rodzina i praca – to się opłaca!". Wyłączną odpowiedzialność za treść niniejszej strony ponosi autor. Komisja Europejska nie odpowiada za skutki związane z użyciem informacji zawartych na stronie. Informacje zawarte na niniejszej stronie internetowej niekoniecznie odzwierciedlają stanowisko lub opinię Komisji Europejskiej.

logo-rip-stopka.jpg

Wykonanie Hostlab