Z pasją w pracy i po pracy – Trans.eu
Trans.eu jest liderem rynku w dostarczaniu informatycznych rozwiązań biznesowych dla branży transportowej – przewoźników, spedytorów i załadowców. Poza Polską Grupa Logintrans działa w 10 innych państwach Europy. Siedzibą Trans.eu w naszym kraju jest Wrocław, gdzie firma zatrudnia ponad 170 pracowników, głównie w obszarach sprzedaży, obsługi klienta, marketingu oraz IT.
Work-life balance jest integralną częścią employer value proposition firmy Trans.eu obok krzewienia kultury opartej na otwartości i przyjaznej atmosferze. Firma przywiązuje bardzo dużą wagę do szanowania prywatnego czasu pracowników. Mają oni 45-minutową przerwę wliczoną w czas pracy, nie zdarza się w firmie praca po godzinach, nie dzwoni się też do pracowników po pracy czy podczas urlopów. Równocześnie jednak Trans.eu traktuje życie zawodowe i prywatne jako wzajemnie uzupełniające się i wspierające sfery, dlatego w polityce work-life balance koncentruje się głównie na tworzeniu warunków do realizowania pasji w pracy i po pracy. W komunikacji z kandydatami firma mocno akcentuje, że praca ma być dla ludzi źródłem radości, a pasje źródłem inspiracji do pracy.
Zgrany zespół to podstawa
Każdy dzień w Trans.eu rozpoczyna się od wspólnych firmowych śniadań. Śniadania odgrywają ważną funkcję integracyjną. Ludzie lepiej się poznają, dzielą się ze sobą pomysłami, inspirują się wzajemnie.
W siedzibie firmy, w bardzo dobrze wyposażonej sali gimnastycznej, w godzinach pracy organizowane są zajęcia sportowe (m.in. pilates, tai chi, zajęcia dla zdrowego kręgosłupa). Ciekawe rozwiązanie zastosowano w przypadku nauki języków obcych – pracownik sam decyduje o miejscu nauki, a pracodawca zajmuje się weryfikacją szkół i lektorów oraz dofinansowuje naukę. Sprawdza też po roku postępy pracownika.
Firma dba o to, by środowisko pracy sprzyjało dobremu samopoczuciu i integracji pracowników. Na jej terenie przygotowano tzw. grill place, gdzie można zorganizować grilla i wspólnie spędzić czas. Gdy pogoda dopisuje, spotkania firmowe i zajęcia sportowe odbywają się na dachu budynku. W biurze są też specjalne pokoje do spotkań brainstormingowych. Dodatkowo pracownicy mają możliwość korzystania z karty MultiSport oraz bezpłatnego ubezpieczenia medycznego. Firma dysponuje też własnym ośrodkiem wypoczynkowym. Podczas wakacji (lipiec/sierpień) jest on oddawany do dyspozycji pracownikom za symboliczną opłatą. W pozostałych miesiącach odbywają się w nim wyjazdy integracyjne i szkolenia.
Trans.eu w komunikacji wewnętrznej mocno podkreśla, że praca to nie wszystko, dlatego wspiera oddolne inicjatywy i zainteresowania pracowników. Finansuje przygotowania do rozgrywek i udział w różnych formach rywalizacji sportowej (np. maratonach) oraz wspiera podejmowane przez zatrudnionych działania społeczne. W firmie działa np. złożona z pracowników kapela, która zapewnia oprawę muzyczną firmowych imprez. – Nie działamy szablonowo. Jesteśmy otwarci na wszelkiego rodzaju inicjatywy pracowników – stwierdza Natalia Bujak, internal communication & EB specialist. – Pracujemy w tzw. idea teamach, gdzie każdy może przedstawić swój pomysł czy inicjatywę, nie tylko te związane z pracą.
Podczas warsztatów pod hasłem Now With Passion pracownicy dzielą się z kolegami swoimi pasjami i doświadczeniami. – Przykładowo jeden z pracowników wraca z podróży do Czeczenii. Organizujemy warsztat i kolega opowiada, jak do tej wyprawy doszło, jak wyglądały przygotowania, w jaki sposób można zorganizować podobne przedsięwzięcie, z jakimi problemami po drodze trzeba się liczyć. W taki sposób nasi ludzie zarażają swoimi pasjami pozostałych członków zespołu – opowiada Natalia Bujak. Firma na potrzeby warsztatów udostępnia pracownikom salę i bierze na siebie kwestie organizacyjne. – Dzięki temu mieliśmy już warsztaty kulinarne, dotyczące gotowania i zdrowej żywności, podróżnicze i z zakresu social media – dodaje Bujak.
Do propagowania zainteresowań i pasji pracowników wykorzystywany jest także firmowy intranet, w którym ważne miejsce zajmują strefy Po godzinach oraz Z życia działów, gdzie prezentowane są głównie tematy pozazawodowe. Za pośrednictwem intranetu ludzie umawiają się na dodatkowe zajęcia sportowe i spotkania towarzyskie. Firma korzysta też ze specjalnej aplikacji, za której pośrednictwem pracownicy organizują wspólne dojazdy do pracy, co pozwala im zaoszczędzić czas i pieniądze. W intranecie dzielą się także różnego rodzaju informacjami, np. opisują nowe miejsca czy ciekawe formy spędzania wolnego czasu. Na podstawie rekomendacji pracowników Trans.eu buduje też firmową bibliotekę. Każdy z zatrudnionych ma wpływ na to, jakie znajdą się w niej pozycje.– Nasza firma na różne sposoby zachęca ludzi: dzielcie się tym, co robicie i kim jesteście – mówi Marcin Durawa, organization development team manager.
We wrześniu 2015 r. w firmie utworzono specjalną przestrzeń wspólną pod nazwą MEETHUB, która ma wspierać innowacyjność, wymianę pomysłów i pracę zespołów dynamicznych. Pracownicy firmy będą korzystali z MEETHUBA podczas spotkań oraz wspólnych śniadań. – Jeśli jakaś grupa w naszej firmie spotyka się w MEETHUBIE, to znak dla pozostałych, że mogą się w każdej chwili włączyć w rozmowę – tłumaczy Krzysztof Habowski, prezes RST, firmy, która współtworzy oprogramowanie dla Trans.eu. Przestrzeń MEETHUBA jest też wykorzystywana do promowania zdrowego żywienia. Pracownicy znajdą tu ciekawostki dotyczące jedzenia oraz tabliczki informacyjne dotyczące zawartości i sposobu przygotowania serwowanych dań. Planowane jest spotkanie z dietetykiem, a także wprowadzenie do menu jak najmniej przetworzonych produktów. – Tworząc MEETHUB, chcemy dać pracownikom przestrzeń, którą będziemy wspólnie z nimi kreować – wyjaśnia Natalia Bujak.
Trans.eu ideę work-life balance propaguje także w swoim otoczeniu. Prowadzona przez firmę Fundacja Truckerslife realizuje duże międzynarodowe projekty na rzecz branży TSL. W ramach projektu adresowanego do zawodowych kierowców w różnych punktach Polski powstają siłownie przy parkingach. Pomagają one kierowcom zadbać w trasie o zdrowie i aktywność fizyczną.