Drukuj

Gdzie szukać informacji o praktykach firm stosujących mechanizmy godzenia ról?

Analizując ofertę zatrudnienia konkretnej firmy warto wziąć pod uwagę nie tylko poziom wynagrodzenia czy możliwości rozwoju, ale także inne czynniki kształtujące środowisko pracy, w tym oferowane przez pracodawcę mechanizmy godzenia ról. Przy odrobinie wysiłku możemy dotrzeć do informacji o firmach, które stosują dobre praktyki, a także sprawdzić, co pod tym względem ma do zaoferowania konkretny pracodawca.

 

  1. Punkt wyjścia: ogłoszenie o pracę
    Niektóre firmy już w ogłoszeniach o pracę zamieszczają informację o tym, że umożliwiają utrzymanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym (tzw. work-life balance). Nawet jednak jeśli w treści ogłoszenia takiej deklaracji nie ma, możemy znaleźć w nim informacje o konkretnych udogodnieniach, które sprzyjają zachowaniu równowagi, takich jak elastyczny czas pracy, możliwość pracy zdalnej w wybrane dni tygodnia, zajęcia sportowe czy opieka medyczna. Świadczenia te mają duży wpływ na całościową wartość oferty pracodawcy, tym bardziej zatem warto zwrócić na nie uwagę.

  2. Strona kariera
    Rozszerzone informacje na temat konkretnego pracodawcy i jego oferty znajdziemy na stronie kariera. Niektóre firmy tworzą nawet specjalne zakładki pod nazwą work-life balance, w których informują o programach wspierających godzenie ról. W większości przypadków informacje o narzędziach oferowanych w ramach tych programów znajdziemy na podstronach prezentujących całościową ofertę firmy (np. pod hasłem: Co oferujemy?). Ciekawe dane możemy też znaleźć na stronach korporacyjnych w zakładkach poświęconych działalności CSR (w części dotyczącej polityki względem pracowników), a także w raportach odpowiedzialności społecznej.

  3. Konkursy pracodawców
    Wzrost popularności employer brandingu oraz programów work-life balance skłania firmy do udziału w konkursach pracodawców. Kilka z tych konkursów, np. „Firma przyjazna mamie” czy „Pracodawcy przyjaźni rodzinie” stawia sobie za cel wyróżnianie przedsiębiorstw wspierających pracowników w godzeniu ról. Warto zapoznawać się listami laureatów takich konkursów oraz z opisami ich praktyk dostępnymi na stronach internetowych. Informacje o programach work-life balance oferowanych przez firmy znajdziemy też w opisach praktyk pracodawców nagradzanych w konkursach ogólnych, takich jak Lider Zarządzania Zasobami Ludzkimi, Great Place to Work, Inwestor w Kapitał Ludzki czy Solidny Pracodawca.

  4. Instytucje i portale promujące odpowiedzialność społeczną (CSR)
    Wiele uwagi work-life balance i dobrym praktykom pracodawców poświęcają instytucje i media zajmujące się tematyką odpowiedzialności społecznej. Np. Forum Odpowiedzialnego Biznesu publikuje każdego roku raport „Odpowiedzialny Biznes w Polsce. Dobre praktyki”. W ostatniej edycji tego raportu z 2016r. znaleźć można wiele przykładów firm, które wspierają swoich pracowników w godzeniu rol. O podobnych praktykach informuje też portal csr.pl

  5. Badania poświęcone tematyce work-life balance
    Opisy konkretnych firm i ich programów znaleźć można także w opracowaniach i badaniach poświęconych tematyce work-life balance. Przykładem takiego opracowania może być raport przygotowanych przez zespół Employer Branding HRK pt. „Work-life balance. Niewykorzystany potencjał”. Pochodzące z tego raportu case studies prezentujemy w naszym portalu na stronie: STUDIA PRZYPADKU. W tym samym miejscu publikujemy także informacje o wybranych firmach, które wzięły udział w projekcie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Rodzina i praca - to się opłaca".

  6. Bliżsi i dalsi znajomi. Obecni i byli pracownicy
    Cennym źródłem informacji o tym, jak się pracuje w konkretnej firmie oraz na jakie udogodnienia można w niej liczyć są krewni i znajomi, którzy w tej firmie pracują lub pracowali. Można też zajrzeć na fora internetowe i portale, w których pracodawcy są oceniani przez pracowników, np. goldenline.pl lub gowork.pl. Do anonimowych opinii warto jednak podejść z rezerwą, nie zawsze bowiem odzwierciedlają firmową rzeczywistość.

  7. Lista pytań do pracodawcy 
    Przede wszystkim jednak, nie bójmy się zadawać pytań pracodawcy. Na rozmowę rekrutacyjną warto przyjść z listą pytań o konkretne narzędzia i świadczenia oferowane przez firmę, a także o panujące w niej zwyczaje, np. o to, czy praca po godzinach zdarza się od czasu do czasu, czy jest niepisaną normą, albo czy pracownicy mają problemy z wykorzystaniem przysługującego im urlopu wypoczynkowego. Pomoże nam to uniknąć niemiłych niespodzianek po zatrudnieniu.
Sprawdź swój work-life balance

Poleć znajomemu

logo_ue.jpg

Niniejsza strona internetowa jest wspierana w ramach Programu Unii Europejskiej "Prawa, Równość i Obywatelstwo", w projekcie pn. "Rodzina i praca – to się opłaca!". Wyłączną odpowiedzialność za treść niniejszej strony ponosi autor. Komisja Europejska nie odpowiada za skutki związane z użyciem informacji zawartych na stronie. Informacje zawarte na niniejszej stronie internetowej niekoniecznie odzwierciedlają stanowisko lub opinię Komisji Europejskiej.

logo-rip-stopka.jpg

Wykonanie Hostlab