Poleć znajomemu
Drukuj

Pokój relaksu lub pokój gier w miejscu pracy

Informacje

Wielkość firmy
Średnia
Duża
Główny beneficjent
Najmłodsi Pracownicy
Koszty
Średnie
Charakter pracy
Głównie Praca Biurowa

Co to jest?

Coraz więcej organizacji dostrzega, że komfortowa przestrzeń biurowa ma wpływ na satysfakcję pracowników i poziom ich zaangażowania, może też być narzędziem kształtowania kultury organizacyjnej. Jednym z elementów tej przestrzeni są pokoje relaksu, chill-out roomy  i pokoje gier. Podobne pomieszczenia – w zależności od funkcji – wyposażane są w wygodne kanapy na potrzeby wyciszenia się przy spokojnej muzyce albo w rzutki, konsole do gier, stoły do ping ponga czy piłkarzyki.  

Pracodawcy czasami obawiają się, że po wprowadzeniu podobnych pomieszczeń do przestrzeni  biurowej spadnie wydajność pracy, jednak doświadczenia firm, które już to zrobiły dowodzą, że pracownicy raczej nie nadużywają tego rozwiązania. Jednocześnie krótkie przerwy w pracy, zajęcie się przez chwilę czymś zupełnie nie związanym z obowiązkami wspiera kreatywność i pomaga w rozwiązywaniu problemów. Nie bez powodu niektóre firmy całą przestrzeń biurową projektują w taki sposób, by przypominała raczej plac zabaw niż tradycyjne miejsce pracy (np. firma google). 

Główny beneficjent

Najmłodsi pracownicy.

Korzyści

Dla pracodawcy Dla pracownika

  • Większa kreatywność pracowników.
  • Budowanie kultury organizacyjnej opartej na zaufaniu. 
  • Integracja pracowników. 
  • Wzrost satysfakcji i zaangażowania.
  • Zdolność przyciągania i utrzymania pracowników.
  • Budowanie wizerunku atrakcyjnego pracodawcy.

  • Możliwość oderwania się od rutynowych obowiązków - okazja do „naładowania baterii”. 
  • Spędzanie przerw w pracy w ulubiony sposób. 
  • Integracja z zespołem. 
  • Lepsze samopoczucie.

Charakter prowadzonej działalności, ewentualne ograniczenia

Pokoje relaksu i chill-out roomy znajdziemy głównie w przestrzeniach biurowych. Inwestują w nie przede wszystkim duże i średniej wielkości firmy, ewentualnie mniejsze przedsiębiorstwa, w których bardzo ważne jest pobudzanie kreatywności pracowników, np. agencje reklamowe. 

Koszty

Rozważając wprowadzenie do firmy pokoi relaksu lub chill-out roomów trzeba wziąć pod uwagę koszty powierzchni biurowej oraz koszty urządzenia tych pomieszczeń tak, aby spędzanie w nich czasu było atrakcyjne dla pracowników. Koszty  te  są trudne do oszacowania – zalezą, z jednej strony,  od warunków najmu, z drugiej od tego, co w konkretnym pokoju się znajdzie. 

Wydatki na ten cel obciążą środki obrotowe pracodawcy, który jednak będzie mógł je sobie zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ – pośrednio – przyczyniają się do ich generowania.

Ryzyka

  • Jeśli ogólnie motywacja do pracy jest w firmie niska, pojawienie się pokoju relaksu może dodatkowo doprowadzić do tego, że wydajność pracy spadnie. 

Rekomendacje

  • Do projektowania pokoi relaksu i chill out roomów dobrze jest zaprosić pracowników. 

Zobacz także

logo_ue.jpg

Niniejsza strona internetowa jest wspierana w ramach Programu Unii Europejskiej "Prawa, Równość i Obywatelstwo", w projekcie pn. "Rodzina i praca – to się opłaca!". Wyłączną odpowiedzialność za treść niniejszej strony ponosi autor. Komisja Europejska nie odpowiada za skutki związane z użyciem informacji zawartych na stronie. Informacje zawarte na niniejszej stronie internetowej niekoniecznie odzwierciedlają stanowisko lub opinię Komisji Europejskiej.

logo-rip-stopka.jpg

Wykonanie Hostlab