Poleć znajomemu
Drukuj

Dodatkowe dni opieki nad dzieckiem do lat 14

Informacje

Wielkość firmy
Średnia
Duża
Główny beneficjent
Pracownicy Będący Rodzicami
Koszty
Niskie
Charakter pracy
Wszystkie Rodzaje Pracy

Co to jest?

Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługują w ciągu roku kalendarzowego 2 wolne dni na opiekę z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia. Z tych wolnych dni skorzystać może tylko jeden z rodziców lub opiekunów dziecka. Muszą oni dokonać między sobą wyboru, ewentualnie podzielić się tymi dniami (każdy z rodziców będzie miał wtedy do dyspozycji jeden dzień). 

Niektórzy pracodawcy, chcąc pozytywnie wyróżnić się na rynku pracy, oferują pracownikom dodatkowe dni wolne (jeden lub dwa) na opiekę nad dzieckiem do 14 roku życia z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia. 

Główny beneficjent

Pracownicy będący rodzicami.

Korzyści

Dla pracodawcy Dla pracownika

  • Podniesienie atrakcyjności miejsca pracy dla potencjalnych pracowników.
  • Utrzymanie pracowników w firmie.
  • Budowanie wizerunku firmy przyjaznej rodzinie. 

  • Możliwość spędzenia  z dzieckiem dodatkowych dni wolnych bez konieczności brania urlopu.  
  • Niższe koszty opieki nad dzieckiem. 
  • Poczucie równowagi pomiędzy życiem zawodowym i rodzinnym. 

Charakter prowadzonej działalności, ewentualne ograniczenia

Narzędzie wdrażane przeważnie przez duże firmy, w których krótka nieobecność pracownika nie stanowi problemu. Dla firm mniejszych barierą są często ograniczone możliwości finansowe. Dodatkowe dni wolne są oferowane głównie pracownikom zatrudnionym na stanowiskach profesjonalnych, wysoko wyspecjalizowanych, w branżach, w których pracodawcy walczą o ograniczoną pulę kandydatów. Praktyka ta jest tam traktowana jako dodatkowe narzędzie przyciągania i utrzymania ludzi. 

Koszty

 Koszty wynagrodzenia nieobecnego pracownika.

Rekomendacje

  •  Wykorzystanie tej praktyki w promocji wizerunku pracodawcy.

Uwarunkowania prawne

Zobacz także

logo_ue.jpg

Niniejsza strona internetowa jest wspierana w ramach Programu Unii Europejskiej "Prawa, Równość i Obywatelstwo", w projekcie pn. "Rodzina i praca – to się opłaca!". Wyłączną odpowiedzialność za treść niniejszej strony ponosi autor. Komisja Europejska nie odpowiada za skutki związane z użyciem informacji zawartych na stronie. Informacje zawarte na niniejszej stronie internetowej niekoniecznie odzwierciedlają stanowisko lub opinię Komisji Europejskiej.

logo-rip-stopka.jpg

Wykonanie Hostlab