Poleć znajomemu
Drukuj

Przerwa w pracy – sabbatical

Informacje

Wielkość firmy
Duża
Główny beneficjent
Wszyscy Pracownicy
Koszty
Niskie
Charakter pracy
Głównie Praca Biurowa

Co to jest?

Przerwa w pracy, znana też pod angielską nazwą sabbatical polega na udzieleniu pracownikowi dłuższego, nawet kilkumiesięcznego urlopu, z gwarancją, że po powrocie będzie czekało na niego dawne stanowisko pracy. Pracownik może ten urlop wykorzystać zgodnie ze swoimi potrzebami, np. na podróż marzeń, studia, napisanie pracy naukowej, działalność społeczną. Dłuższy urlop jest też udzielany w szczególnych okolicznościach, takich jak choroba czy śmierć członka rodziny. 

Świadczenie to jest formą docenienia lojalności i narzędziem utrzymania pracownika.  

Główny beneficjent

Sabbatical jest oferowany zwykle pracownikom z długim stażem, osobom o unikalnych umiejętnościach i doświadczeniach. Ich sytuacja rodzinna nie ma tu znaczenia, bo sposób wykorzystania przerwy w pracy zależy od nich samych i ich potrzeb. 

Korzyści

Dla pracodawcy Dla pracownika

  • Możliwość docenienia lojalności pracownika
  • Utrzymanie w firmie osób o unikalnych kompetencjach
  • Stabilizacja zespołu
  •  Budowanie wizerunku dobrego pracodawcy

  • Czas na realizację prywatnych planów – podróży marzeń, pracy społecznej, napisania książki czy pracy naukowej itp.
  • Spojrzenie z dystansem na własne dokonania, czas na weryfikację priorytetów życiowych.
  • Możliwość „naładowania baterii” po etapie intensywnego rozwoju zawodowego.

Charakter prowadzonej działalności, ewentualne ograniczenia

Rozwiązanie to stosowane jest przede wszystkim przez firmy duże, głównie korporacje, które są w stanie zastąpić nieobecnego pracownika inną osobą. 

Podobne rozwiązanie stosują wyższe uczelnie, które pracownikom naukowym oferują płatne urlopy na prowadzenie badań w innej jednostce lub napisanie rozprawy habilitacyjnej. Osoby korzystające z urlopów naukowych są zwolnione z prowadzenia zajęć dydaktycznych na uczelni. Urlop naukowy jest jednak z założenia urlopem płatnym. 

Koszty

Urlop płatny - koszty wynagrodzenia nieobecnego pracownika plus ewentualne koszty zastępstwa. 

Ryzyka

  • Trudności związane z dłuższą nieobecnością doświadczonego pracownika – jego zastępca może sobie nie radzić z obowiązkami równie dobrze.
  • Dodatkowe obciążenia dla innych członków zespołu. 

Rekomendacje

  • Oferta przerwy w pracy powinna być kierowana przede wszystkim do pracowników z dłuższym stażem, sprawdzonych i lojalnych.  

Zobacz także

logo_ue.jpg

Niniejsza strona internetowa jest wspierana w ramach Programu Unii Europejskiej "Prawa, Równość i Obywatelstwo", w projekcie pn. "Rodzina i praca – to się opłaca!". Wyłączną odpowiedzialność za treść niniejszej strony ponosi autor. Komisja Europejska nie odpowiada za skutki związane z użyciem informacji zawartych na stronie. Informacje zawarte na niniejszej stronie internetowej niekoniecznie odzwierciedlają stanowisko lub opinię Komisji Europejskiej.

logo-rip-stopka.jpg

Wykonanie Hostlab